BAREFOOT blog

CO JE VLASTNĚ BAREFOOT OBUV?

 

Barefoot boty (BF) z angl. "bosá chůze", umožňují nohám pohyb jako by byly naboso.

archi noha

BF bota

— podrážka do 6mm

— stejná výška podrážky vpředu i vzadu, tedy bez podpatku

— ohebné příčně i podélně

— široká špička

— bez zdvižených prstů

— bez klenb

 

Klasická-"širší" obuv :-)

samik nozka      Emmca nozka

       

BAREFOOT vložka

      emm bf vlozka

 

Už vidíte ten rozdíl? :-)

kolaz

Pokud si pořád myslíte, že vaše děti (i vy) nosíte dostatečně velké boty na délku i šířku, protože vás přece nic “netlačí”, zkuste si následující pokus:

Obkreslete vašemu zlatíčku nožičku na papír, poté na nakreslený obrys přiložte jeho botu. Nebo ještě lépe, zkuste ji obkreslit na karton, ten vystřihnout a vložit do oné botičky. Pořád se vám zdá v botě dostatek prostoru pro všechny prsty? :-)

Velké % dětí i dospělích nenosí správnou obuv. Jak by také mohlo, když trh je přehlcen uplně nesmyslnými tvary bot a pokud nejsme fyzioterapeut nebo lékař, težko si jen tak řekneme, že je něco špatně.

     ok bota:spatna bota   bf botyspicate boty

Nejdůležitější z prstů je palec, v klasické obuvi je však tlačen k ostatním prstům a nemůže tak plnit svoji veledůležitou práci při chůzi a to se netýká jen už viditelně vybočených palců. Špatnou chůzí pak trpí celé tělo, nefunguje jak má a tyto prohřešky nám jednou spočíta, to si pište! Někomu se projeví problémy už v dětství, dospívání (od bolesti hlavy, krční páteře, beder, kyčlí, kolen, plochých nohou..), někdo díky genetice vydrží déle.

Musím ale zmínit ještě jednu z dalších neméně důležitých funkcí nohy a to jsou nožní klenby, ty nám zajišťují ochranu celého těla proti otřesům při chůzi a při správné aktivaci centrují tělo ve stoji.

Princip klenby -> pokud noze umožníme spirální princip (Spiraldynamik®), prostor pro správné (spirální) odvíjení nohy při chůzi, svaly pracují jak mají a klínovité kosti přednoží se dostávají těsně k sobě a drží tak stabilní vrchol klenby. Chcete vědět co se stane, když podložíte jakoukoliv klenbu? :-) Zbortí se.. Takže si můžete lehce domyslet, co se děje s nohou, když se vyzujete z tzv. "ortopedických", nebo-li "zdravých" bot.

 

klenba nohy

 

Proč ale tolika problémům nepředejít jen změnou bot a chůze? :-)

 

BAREFOOT obuv umožní nohám pracovat tak, jak jim bylo určeno - dokonale! :-)

 

vivobarefoot obrazek

Nožičky a na ně botičky!

Až 99% dětí se narod...

Proč BAREFOOT obuv :-)

CO JE VLASTNĚ BAREFO...