Proč BAREFOOT obuv :-)

CO JE VLASTNĚ BAREFOOT OBUV? 

Barefoot boty (BF) z angl. "bosá chůze", umožňují nohám pohyb jako by byly naboso.

archi noha

www.softstarshoes.com

BF bota:

— podrážka do 7mm

— stejná výška podrážky vpředu i vzadu, tedy bez podpatku

— ohebné příčně i podélně

— široká špička

— bez zdvižených prstů

— bez klenb

 

Klasická-"širší" obuv :-)

samik nozkaEmmca nozka

       

BAREFOOT vložka 

emm bf vlozka

 

Už vidíte ten rozdíl? :-)

kolaz

Pokud si pořád myslíte, že vaše děti (i vy) nosíte dostatečně velké boty na délku i šířku, protože vás přece nic “netlačí”, zkuste si následující pokus:

Obkreslete vašemu zlatíčku nožičku na papír, poté na nakreslený obrys přiložte jeho botu. Nebo ještě lépe, zkuste ji obkreslit na karton, ten vystřihnout a vložit do oné botičky. Pořád se vám zdá v botě dost prostoru pro všechny prsty? :-)

Velké % dětí i dospělích nenosí správnou obuv. Jak by také mohlo, když trh je přehlcen úplně nesmyslnými tvary bot a pokud nejsme fyzioterapeut nebo lékař, težko si jen tak řekneme, že něco je špatně.

     spicate boty

Při chůzi je nejdůležitější z prstů palec, který je však v klasické obuvi tlačen k ostatním prstům a nemůže tak plnit svoji veledůležitou práci při chůzi. Špatnou chůzí pak trpí celé tělo, nefunguje jak by mělo. A tělo nám to píše na účet, to si pište! Někomu se projeví problémy už v dětství (od bolesti hlavy, krční páteře, beder, kyčlí, kolen, plochých nohou..), někdo díky genetice vydrží déle.. Samozřejmě, že funkce palce není jediná důležitá věc, která nám zaručuje správnou funkčnost těla. Proto ještě zmíním jednu z dalších důležitých funkcí nohy. Nožní klenby, ty nám zajišťují ochranu celého těla proti otřesům při chůzi a správně centrují tělo ve stoji.

Princip klenby -> pokud noze umožníme spirální princip (Spiraldynamik®), prostor pro správné (spirální) odvíjení nohy při chůzi, klínovité kosti přednoží se dostávají těsně k sobě a drží stabilní vrchol klenby. Chcete vědět co se stane, když podložíte jakoukoliv klenbu? :-) Zbortí se.. Takže si můžete lehce domyslet, co se děje s nohou, když se vyzujete z "ortopedických" bot.

 

klenba nohy

www.celomed.eu

Proč ale tolika problémům nepředejít jen změněním bot a chůze? :-)

BAREFOOT obuv umožní nohám pracovat tak, jak jim bylo určeno - dokonale! :-)