Nožičky a na ně botičky!

Až 99% dětí se narodí se zdravýma nožičkama!
baby masaz foto    vbocene a normalni nohy
Sotva se miminko narodí, často mu obujeme "frajerské" botičky nebo v lepším případě značkové kotníkové capáčky. Přitom pěknou paseku dokáže udělat i jen obyčejná pevnější ponožka, která vlastně začne na nožičkách plnit funkci korekce tím, jak je svírá a ovlivňovat tak jejich vývoj. A to ještě narozdíl od botiček takové ponožky nic neváží!

Proč tedy obouváme děti, které ještě ani nechodí? Zkusme se zamyslet, jestli nechceme, aby naše děti naopak nožičkama hýbaly, zapojovaly svaly a jejich nožičky se správně vyvíjely a rostly především do doby než botičky budou opravdu nutné z důvodu ochrany při chůzi.

Když už jsou botičky nezbytné, dbejme na to, aby měly:

1.dostatečnou šířku v oblasti prstů.
Ano, měřit i tolik opomíjenou šířku! Velmi důležitá je práce palce, který nesmí být utlačován, ale naopak se může odvíjet ve své !rovné! ose a nebýt tak tlačen k ukazováčku!

2. boty dostatečně ohebné do VŠECH stran a výška podrážky nejlépe do 0.5cm,
aby byla zajištěna dobrá propriocepce (citlivost nohy vůči podnětům z okolí). Ač je lepší a příjemnější chodit po měkkém třeba v lese, naše nerovné chodníky nám i tak dávají spoustu podnětů, aby nohy pracovaly a tak se tedy rozhodně nedá říci, že bychom chodili po rovném povrchu, který našim nohám nic nenabízí ????
3. žádná zvedlá pata
Ještě mi nikdo nevysvětlil k čemu je to dobré.. Snad aby byl větší tlak do kolen a měli jsme je odepsané co nejdříve?

4. bez vyztuženého kotníku
Je dobré, aby svaly kolem kotníku mohly pracovat a plnit tak ochranou funkci před vymknutí kotníku a jiným poraněním.
Dítě od mala tráví spoustu času na zemi, mění polohy, často si sedá na paty a pokud má k tomu pevnou a vyztuženou botu nemůže si přirozeně sednout. Proto následně hledá různé nepřirozené pozice jako je např. vytáčení špiček v kleku, což úplně tak neoceňují naše kyčle ani kotník a klenby.
A často ještě slyšíme " dětem hlavně pevný kotník!" Je to hloupost, děti na tom nejsou hůř než my dospěli a naopak je třeba svaly zapojovat ????*Vyjímkou jsou děti, které mají velkou hypotomii, ale to jistě už řešíte se svým fyzioterapeutem.

ALE nesvádějme to jen na boty!
Dobré boty = žadné ploché nohy?!

Problémy plochých nohou a vbočených kotníků nejsou jen vinou slabých svalů na nohách, ale velkou částí se podílí už naše nevhodná rodičovská manipulace od narození dítěte a s tím spojené slabé svaly středu těla (CORE), které nám zajištují držení těla.
S nevhodnou manipulací tedy souvisí hlavně svislá poloha při chovaní miminka, brzké posazování, stavění dítěte na nohy, vedení za ručičku aj, tímto totiž dětem narušujeme jejich přirozený psychomotorický vývoj a možnost, aby si přirozeně a správně posílili všechny svaly tzv. CORE (hluboké svaly těla), který dítěti dovolí, aby se během pár měsíců dovedlo z lehu novorozence otočit, plazit, lézt, sednou, stoupnout, chodit, běhat a spoustu dalšího.
Nenosme tedy dítě ve svislé poloze dokud neleze a nesedí, neboť jeho svaly kolem páteře a břišní svaly nejsou dostatečne silné a aktivní! Jeho tělo není na tyto polohy absolutně připraveno a svaly by byly nesprávně zapojovány, některé skupiny svalů přetěžovány a některé naopak ochablé.
I když to může vypadat, že dítě to v pohodě zvládá a je spokojené, není tomu tak. CORE je vypojeno a dítě si tak pouze našlo nějaký způsob, jak se v dané poloze udržet, funkci přebírají povrchové svaly a odráží se to tak do celého těla ať už to jsou ploché nohy, vbočené kotníky, zvětšená lordóza, propadlý hrudník, odstavající lopatky..
Tak si bohužel dětský mozek nenávratně fixuje špatně držení těla pro celý život. A ač bude v budoucnu efektivně cvičit, jeho tělo bude v době únavy nevědomě zklouzávat k tomu prvnímu nastavení z dětství, špatnému držení těla.

Nedělejme tedy s dítětem nic, na co není připraveno.
A kdy je připraveno? Až to DĚLÁ SAMO ????